Teknolojiyle Beraber Hayatımızdan Çıkan Şeyler

Teknolojiyle Beraber Hayatımızdan Çıkan Şeyler  Teknoloji denince akla gelen ilk şey şüphesiz ki hızdır. Hayatımız o kadar hızlı bir ilerleme içinde ki bu gelişime ayak uydurmakta zorlanır hale geldik. Teknoloji her ne kadar hızlı ilerliyor olsa da insanoğlunun hayatını bir o kadar da kolaylaştırmaktadır. Yollarda geçen süreler gitgide kısalmaktadır. Banka işlemleri hiç bankaya gitmeden yapılabilmektedir. Faturalar kolaylıkla sıra beklemeden ödenebilmektedir. Ancak teknolojinin bu yararlarının yanında hayatımızdan yavaş yavaş çıkardığı şeyler de vardı. Bunlar sosyal hayat, iletişim, etkileşim, empati gibi şeylerdir.

Teknolojiyle Beraber Hayatımızdan Çıkan Şeyler

 Teknoloji ve Sosyal Hayat

Teknoloji ile beraber insanlar arasındaki etkileşim gün geçtikçe azalmaktadır. Örneğin nerede o eski bayramlar gibi kalıplaşmış cümleler teknolojinin dilimize kazandırdıklarıdır. Artık bayramlarda büyükleri ziyaret etmek yerine mesaj atmak insanlara daha kolay bir yol olarak gelmektedir. Teknolojiyle Beraber Hayatımızdan Çıkan Şeyler İnsanlar bayram ziyaretlerini büyükleriyle kavuşma zamanı değil işten güçten fırsat bulma, tatile çıkma zamanı olarak değerlendirmektedir. Hadi ziyaret yapıldı diyelim. Sohbet etmek yerine herkes bir köşeye çekilip telefonu, tableti elinden düşürmemektedir. Yemek masasına oturulunca ilk olarak ne yediğini internete yükleme yarışı başlamaktadır. Yani teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaktan ziyade bizi yavaş yavaş kendisine esir duruma getirmektedir. Teknoloji bize birçok şeyden zaman kazandırırken aslında daha da fazla vaktimizi çalmaktadır.

 Teknoloji ve Çocuklar

Şimdiki her çocuk abartısız her yetişkin kadar teknolojiyle iç içedir. Mesela ağlayan bir bebeğin günümüzde susmasının tek yolu telefon, tablet veya televizyondan açılan çizgi film tarzı içeriklerdir. Bu durum çocukları teknolojiye daha bağımlı hale getirmektedir. Birey artık kendisine sığınak olarak teknolojik aletleri seçmektedir. Birçok çocuk sokaklarda akranlarıyla vakit geçirmenin ne demek olduğunu bilmeden büyümektedir. Saklambaç, yakar top, çelik çomak, sek sek gibi oyunlar yavaş yavaş çocuklar için anlamını yitiren şeyler olmaya başlamıştır. Teknolojiyle Beraber Hayatımızdan Çıkan Şeyler Çünkü çocuklar bu oyunlar yerine kendilerine daha çok cazip gelen renkli ekran oyunlarını tercih etmektedirler. Çünkü bu oyunlar çocuklara kaybetmek yerine sürekli bir şeyler kazandırıp kaybetme duygusunu onlara aşılamamaktadır. Çocuklar bu yüzden her şeyi elde edebileceklerini düşünerek bencil bir hayat anlayışına doğru yönelmektedir.

 Teknoloji ve Ebeveyn Denetimi

Teknoloji konusundaki en büyük görev yetişkinlere düşmektedir. Yetişkinler çocukların teknoloji kullanımını kısıtlamalıdır. Onlara her şeye istedikleri zaman sahip olamayacaklarını öğretmek zorundadır. Çünkü çocuklar istedikleri olmayınca bu defa huzursuz, kendinden emin olmayan bir kişiliğe bürünmekle kalmayıp insanlarla iletişimden kaçınan bir hayat anlayışını benimsemektedir.

Ebeveynler teknoloji konusunda çocuklara yol gösteren konumunda olmalıdır. Çocukları bilgisayar veya tablet başına gönderip rahat ettim diye düşünmemelidir. Ödevlerinde çocuklar direkt olarak internetten bulup yapmaya yönlendirilmemelidir. Çocuklarla ilgilenmeli, Teknolojiyle Beraber Hayatımızdan Çıkan Şeyler onların bir şeyleri başarmasında yardımcı olmalıdır.

Teknoloji hayatımızdan çalan değil hayatımıza bir şeyler katan konumunda bulunmalı, bizi kendisine esir almamalıdır. Teknolojiyi ne kadar doğru bir şekilde kullanırsak hayat bizim için çok daha güzel bir hal alır.

Leave a Reply