Teknoloji Araç Mıdır Amaç Mıdır

Teknoloji Araç Mıdır Amaç Mıdır  Teknoloji yaşamı kolaylaştırmak adına çeşitli dallarda herhangi bir şeyi daha iyi, daha kolay, daha yararlı, daha hızlı yapma yollarını arayan uygulama bilimidir. Söz edilen dal sanat, bilim, mühendislik olabilir. Fakat teknoloji denilince genelde akla gelen ilk şey teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkmış aletler olmaktadır. Şimdiki zamanda bu teknolojik aletler telefon, televizyon, arabalar, buzdolabı gibi çoğumuzun sahip olduğu şeylerdir. Bugün bunların araç olarak ne işe yaradıklarından ve insanların bunu nasıl amaç haline getirdiğinden bahsedeceğiz.

Sizce Teknoloji Araç Mıdır Amaç Mıdır

Araç nedir? Araç ise bir faaliyeti yapmada yararlanılan her türlü şeyi kapsamaktadır. Örneğin telefonun icat edilme amacı mesafeler ötesinden insanlarla hızlı iletişime geçmede araç olarak kullanmaktı. Graham Bill’in sevgilisiyle iletişimini kolaylaştırmak için yaptığı söylenen telefon zaman geçtikçe yaygınlaştı ve günümüzdeki halini aldı. Televizyon icat edilirken mucidinin isteği farklı ülkelerdeki milyonlarca farklı insanın aynı habere kolayca ulaştırabilmek idi. Ulaşım için tasarlanan arabalar başlangıçta basit bir sisteme ve bu derece gösterişe sahip olmayan tasarımlara sahipti. Hayallerimizi süsleyen arabalara göz kırpmadan verilen miktarları artık sisteminin gelişmişliğinden ziyade görüşüne veriyoruz.

 Amaç nedir?

Amaç kelimesi ise anlam olarak bir faaliyette ulaşılmak istenen neticedir. Bunu teknolojiye uyarlamak istersek şu anki durumumuza bir göz gezdirmeliyiz. Araç olarak görevi insanların iletişimini kolaylaştırmak olan telefonun bugünkü alınma amacı, içinde barındırdığı uygulamaları, girilen sosyal medya platformları, görüntüsünün ne kadar göze battığı, markasının ne derece bilindiği olmuş durumda. Bundan yıllar öncesinde telefon bir lüks iken şimdiki zamana baktığımızda ortaokula giden çocukların ellerinde iki aylık asgari maaşa denk gelen telefonları görmekteyiz. İnsanlar ona sahip olmayı o kadar istiyor ki, ona sahip olmak için 24 ay taksitle bu telefonu alacağım diyebiliyor. Bu alışverişi yaparken firmaya 24 ay yaşayacağım, Teknoloji Araç Mıdır Amaç Mıdır çalışacağım, yemeğimden kısıp sana vereceğim sözü veriyor.

Aynı şekilde arabalar seni bir noktadan diğerini götürmek için yapılmış iken, şimdi ise insanların arabaya bakış açısı insanlarda o arabanın nasıl bir etki bırakacağı ile sınırlı. Bir metal parçası insanları değerlendirmede kriter haline gelmiş durumda. Annelerimiz yeni buzdolabı almaya gittiğinde gözlerine ilk çarpan buzdolabı en marka, en gösterişli olan oluyor. Magazin programlarını izleme oranlarının artışı, televizyonun araç olmaktan nasıl saptığının bir göstergesi haline geldi. Televizyon insanları ele geçirdi. Kalitesiz yapımlar insanların ailesiyle geçireceği zamandan çalmaya, onları yabancılaştırmaya başladı.

Aracı Amaç Haline Getirmek

Gelişen teknoloji, gelişen dünya ve değişen insanlarla birlikte teknoloji bazı durumlarda araç olmaktan çıkıp amaç olmaya başlayabilmektedir.  Aracı Amaç Haline Getirmek Markaların bu teknolojik aletleri tek tip haline getirmesiyle insanlar özenmeye, kopya haline gelmeye başlıyor. Teknolojinin amaç haline gelmesi, teknoloji bağımlılığını da birlikte getirmektedir. Teknolojiden yararlanılmalı, fakat bu bilgilere ulaşmak adına, araç olarak kullanılmalıdır. Araçların araç olarak kalması en doğru olandır.

Leave a Reply