Şan Eğitimi

Şarkı söyleme eğitiminin kapsamı nedir? Şarkı söyleme derslerinde öğrenci ne kazanır? Şan Eğitimi Tıpkı parmak izimiz gibi, insan sesi de kişisel bir imzadır. Kim bizi doğrudan yansıtan böyle bir özelliği tanımak ve yetkin bir şekilde kullanmak istemez ki?

Şarkı söyleme eğitiminin amaçlarını şöyle özetleyebiliriz:

Ses ve ses organlarımızın çalışma mekanizmasını öğrenmek ve geliştirmek. Uzak doğamız ve cehaletimizin bir sonucu olarak ses tellerinin kullanılmasından kaynaklanan sağlık ve iletişim sorunlarımızı ortadan kaldırmak. Bir sanat öğretmeni ve sanatçısı olarak, öğrencinin ne yaptığını bilmesi ve zihnini meşgul eden soruların cevaplarını bulması çok önemlidir. Piyano kafa egzersizleri ve doğal solunum teknikleri de doğru ses kullanımı ve doğru teknikler için çok önemlidir. Diyafram nefesi burada devreye giriyor.

Diyafram Nefes

Diyaframı güçlü kullanabilmek sadece şarkı söyleyen öğrenciler ve müzisyenler için değil, aynı zamanda tiyatro profesyonelleri, sahne sanatları ile ilgilenen insanlar, öğretmenler, iletişimciler, kısaca kendilerini etkili bir şekilde ifade etmek isteyen tüm profesyoneller için önemli bir beceridir. Hem çalışma hayatımız, hem sağlığımız hem de enerjimiz dar alanda sınırladığımız sıkıntılı nefeslerle kısıtlanıyor.

Buna ek olarak, şimdi zayıfım, enerjim yok, bu hıza ayak uyduramıyorum ve sağ nefesten mahrum bırakılmanın ardındaki tükenmiş yalanları hissediyorum. Bu nedenle, şarkı söyleme dersinde öğrenilen nefes teknikleri, öğrenciyi bu yüksek ve doğal enerjiye taşıyan önemli temel adımlar atmaktadır. Şunu vurgulamak isterim ki, burada şarkı söyleme eğitimi verecek kişi bir uzman olmalı. Şan Eğitimi Öğrencinin zihinsel duruma katkıda bulunacak bir tutum ve olgunluğa sahip olması ve kullandığı enstrümanın yanı sıra ses tekniklerini tam olarak kontrol etmesi gerekir. Aksi takdirde, kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

Leave a Reply