Oyunlarda Kullanılan En Kötü Detaylar

Oyunlarda Kullanılan En Kötü Detaylar Oyun dünyası denilince oyun severlerin gözünde canlanan, bazen maziye götüren çoğu zamanda duygulandıran oyunların geldiğini biliyoruz. Ama bugün sizlere sizlerin de canını sıkan oyunlarda ki kötü detaylara değineceğiz.

Oyunlarda Kullanılan En Kötü Detaylar

FPS Oyunlarında Vuruş Hissi Ne Kadar Önemli?

Oyun yapımcılarının genellikle atmosfere ve modellemeye özen gösterip o kadar işin arasında unuttukları en önemli detaylardan biriside kesinlikle vuruş hissidir. Bir FPS oyununda çok rakip avlamaktan daha önemli şey ise onu nasıl vurduğumuzdur. Günümüzde vurulan karakteri gerçekten vurduğumuzu hissetmemiz için kan efekti yeterli olmayabiliyor bazen ipin ucunu kaçırıp etrafı kan efektine boğan oyunlarda var tabii ama eminim ki vuruş hissinden bahsettiğimiz bu değil. En kötü detayla listesine kan efektini de koyabiliriz.

Kötü Klon Modelleme

Bazı oyunlarda bolca karşımıza çıkan aynı tip modellemeler sıkıcı olabiliyor. Aynı mekan içerisinde bile fazla rastladığımız aynı tip modellemeler oyunun hikayesini ve oynanış süresini de etkiliyor. Bunu ustaca yapan yapımlara lafımız yok tabii ki bazen o kadar profesyonel klonlar çıkartıyorlar ki oynarken farkına bile varmamız mümkün olmuyor.

Aynı Görevleri Farklı Gösterme Çabası

Yapımcılar bazen kolaya kaçmak için atmosferi ve görüntüyü artırıp aynı görevleri oyun sonuna kadar bizlere kütleyebiliyorlar. Tabii bir süre atmosferin etkisinden ve bölüm sonu bosslardan bunu fark etmemekte bir süre sonra sıkılıp oyunu bırakabiliyoruz.

Oyun Hikayesi?

Ve hikaye denince aklımızdan silinmeyen bizleri alıp geçmişe götüren tekrar olsa oynarım dedirten sayılı oyunlar vardır. İlk cümleden de anlaşılacağı gibi hikayenin oyunlarda ki önemi her şeyin önünde olabiliyor hatta aylarca uğraşılan grafiklerden ve atmosferden bile fazla diyebiliriz. Bazı oyun senaryolarında sıkça rastlanılan duygusallık aslında bizim istediğimiz hikaye bu değil dedirtiyor. Duygusallıktan daha çok hikayenin karmaşıklığı bizleri alıp karakterin yerine koyması o dünyayı bizlere yaşatması her şeyden önemlidir eminim ki.

Detaylar Neden Önemli Mi?

Eğer gerçekten akılda kalıcı bir oyun istiyorsak kesinlikle bizleri sinir etmemesi gerekiyor. Sinir olduğumuz şeyleri iyi hatırlamayız tabii ki bu ufak bir detay olabilir bolca can sıkan bir görevde olabilir. O yüzden detaylara dikkat etmekte kesinlikle fayda var.

Bir cevap yazın