Oyun Yapımında Kullanılan Önemli Kişiler

Oyun Yapımında Kullanılan Önemli Kişiler Oyun yapımlarında genel olarak oyuncunun kendisiyle benzerlik kurabileceği kişiler seçilir. Bunun amacı oyuncunun empati kurması ve oyunun içerisine daha iyi girebilmesidir. Oyuncuya bir hayal satılır ve kendisini önemli hissetmesi amaçlanır. Oyuncunun “olduğu” halden daha çok, olmasını istediği kişiye yoğunlaşılır.

Oyun Yapımında Kullanılan Önemli Kişiler

Önemli Kişiler Nasıl Seçilir?

Oyuncular, oyun oynarken ve genel anlamda bilgisayar başında zaman geçirirken (izledikleri Youtube ve Twitch yayınları da dahil olmak üzere) karşılarındaki kişi olmayı hayal ederler. Bu kimi zaman ünlü bir kişidir, kimi zaman ise adı sanı bilinmeyen ancak yetenekleri ile kendisine albeni katabilen bir kişidir. Oyun firmaları ise işte tam burada, oyuncuların bu istek ve arzularını hedef alarak, oyun yapım aşamaları sırasında, oyuncuların rol model aldıkları bu kişileri ya da benzer özelliğe sahip ancak oyuncunun oynarken tanıyacağı kişileri yaratır.

Kişi Yaratım Süreci

Kişi yaratım süreçleri esnasında oyuncuların istekleri ve arzularının önemini bilen oyun yapım şirketleri (veya bu şirketlerin tamamen bu iş için anlaşmış olduğu alt firmalar) belirli filtreler ile birlikte anket yapımları ve oyunculardan alınan geri dönüşlere de büyük önem verirler. Bir oyun ilk çıktığı zaman özellikle, oyuncular arasında sevilen veya beğenilen karakterlerin diğer oyunlarda da oyunun merkezinde olması tesadüf değildir. Bu tamamen oyunculardan alınan geri dönüşler ile yaşanan ve oyuncuların bu sektörde ne kadar güçlü olduğunu gösteren en önemli gelişmelerden birisidir. Bunun yanında yine beğenilmeyen karakterler üzerine de, bahsi geçen anket ya da geri dönüşler ile düzenlemeler yapılabilir.

Zira kişi yaratım süreçleri oyun yapımlarında en çetrefilli, en meşakkatli süreçlerin başında gelir. Yeni bir karakter yaratmaktan öte, var olan karakterin sivri ya da oyuncuyu rahatsız eden yönlerinin giderilmesi oyun yapım firmaları için hem daha kolay, hem de daha az masraflıdır. Oyun Yapımında Kullanılan Önemli Kişiler Zira oyun yapımında kullanılan kişiler, kimi zaman ünlü bir oyuncu kimi zaman ise ünlü bir sporcu olabilir. Bu kişilerle yapılan gerek sponsorluk gerekse de telif anlaşmaları gereği, karakterin bir çırpıda silinmesi yukarıda da bahsedilen teknik ve maddi sorunlar dışında hukuki sorunlar da yaratabilmektedir.

Bir cevap yazın