Nasıl Kreatif Bir İnsan Olunur?

Kreatif kelimesi dilimize İngilizce’den geçen ve “yaratıcı” anlamı taşıyan bir kelimedir. Nasıl Kreatif Bir İnsan Olunur? Hayal gücünü kullanarak yeni bir şey ortaya çıkarmak da diyebiliriz bu kelime için.

 Kreatif Biri Olmak

Yakın gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak olan bir yetenek olan kreatiflik aslında insana doğuştan verilen bir yetenektir. Herkesin sahip olduğu bu yeteneği yıllar geçtikçe unutulur. Yetişirken maruz kalınan olumsuz telkinlerin unuttuğu bu yeteni bazı çocuklar unutmaz ve sanatçı olurlar.

Nasıl Kreatif Bir İnsan Olunur?

Yeniden bu düşünceye sahip olmak kolay değildir ama imkansız da değildir. Kreatif düşünebilmek için uzun bir süreçten geçmek gerekiyor. Sabırlı ve istekli olunursa herkes kreatif olabilir. Kreatif olmak için bir şeyler yapmaya çalışmak çok önemli. İnsanların olumsuz yorumlarına kulak asmadan, sabırla bir şeyler yapmak denenmelidir.

 Yaratıcı Zihinlerin Hayatlarını İnceleyin

Sizi etkileyen, hayran olduğunuz, yaratıcı zekaya sahip insanların hayatlarını inceleyebilirsiniz bu şekilde ihtiyacınız olan enerjiyi toplayabilirsiniz. Hiçbir şey yapmadan ilham perisinin gelmesini beklemeyin, kreatiflik çabayla olur. İlham perisini tutup yakalamalısınız.

Kreatifliğin bir diğer önemli noktası cesur olmaktır. Yaptığınız, ürettiğiniz her ne ise onunla gurur duyun. Nasıl Kreatif Bir İnsan Olunur? İlk ortaya çıkardıklarınız hiçbir şeye benzemiyor olsalar da onların üzerine inşa edecekleriniz sizi yaratıcı fikirli yapacaktır. Steve Jobs bir açıklamasında bir şeye inanmanın, güvenmenin bir başlangıç olduğunu söyler. Siz de değerlerinize inanarak, kendinize güvenerek başarabilirsiniz.

Fikir üretmenin bir yanıltıcı tarafı da var: Yazmamak. Ancak yazarak,  Kreatif Biri Olmak kaydederek ürettiklerinizi bir sonraki aşamalara taşımalısınız. Bu yüzden yaratıcı olmakta, hayal gücünü geliştirmekte, uyuyan yanlarınızı tekrar uyandırmakta “yazmak” önemli bir yer tutuyor.

Kreatif düşünmenin önemli bir başka noktası ise boş düşüncelerden sıyrılmaktır. Günlük hayatın sıradan sorunları hayal gücünüzü zayıflatır. Bunların yanında beyni yoracak, uzun düşüncelere sevk edecek fikirlerle meşgul olunmalıdır.

Leave a Reply