Küçük Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneyler

Küçük Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneyler Günümüzde en çok deney için kullanılan canlılardan bir türü de fareler ve tavşanlardır. Hayvan severlerin içini acıtan bu deneylerde bu minik yaratıklar farklı reaksiyonlar göstermektedir.

Küçük Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneyler

Botoks İçin Hayvan Testleri Fareler bir dönem çok tartışması yapılan botoks için kullanıldı. ‘LD’ ismiyle tabir edilen ‘ölümcül doz’ anlamına gelen bir maddeyle 60 tane fareye enjekte edildiğinde farelerin% 50’sinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

Farelere, botoks ile karınlarına enjekte edilmiştir ve daha sonra ne kadar farenin öldüğünü görmek için periyodik olarak gözlemlenmiştir. Farelerin ölmeden önce giderek felç olduğu sonunda soluk almakta güçlük çektiği ve uzun süren bu mücadelenin ardından ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Personel, daha sonra yapılan deneylerde çektiği acılar arttığında bu küçük yaratıkları öldürmek zorunda kalmıştır. Daha önce hiç fareyi öldürmemiş olan personelin, canlı farelerde boyununu kırması bekleniyordu. Bazen fareler için çok acı veren bir duruma neden olan boyun yerine sırtlarını kırdılar.

Testlerde Tavşan Kullanımı

Wickham Laboratories’deki pirojen testlerinde kullanılan tavşanlar, hayvan deneyinden 30 saat öncesine kadar aç bırakılmıştır. Testler tavşanlar için rahatsız edici ve üzücüydü. Araştırmacılar, tavşanlarının kulaklarına bir test maddesi enjekte etti ve kulaklarında tedavisi zor bir hasar bırakmıştır. Tavşanlardan bazıları bu testlere ve hapsetmelerine karşı mücadele etti. Test sonunda bazı tavşanlar öldürüldü. Diğerleri, daha fazla başka testlerde tekrar kullanılmak üzere kafeslerine geri bırakıldı.

Önemli Bulgular

Hayvanlar, davranışsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamayan küçük kafeste tutuldu. Bazı hayvanlar artık ulusal ve uluslararası düzenlemelerin gerektirmediği testlerde acı çekti. Birleşik Krallık hükümeti yasal olarak, bulundukları yerde yapılan hayvan testlerine gerçek dışı alternatiflerin kullanılmasını zorunlu kılmak ve hayvanlar kullanılıyorsa, o zaman asgari sayıda minik canlılardan faydalanılması gerektiği ve en az düzeyde acı çekmesini gerektirecek bir yasa tasarısı çıkartmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda İngiltere Hükümeti’nin bu yükümlülüğü yerine getirmediğini ortaya çıkardı.

İngiltere ve AB’nin, kozmetik testler için hayvanların kullanılmasını yasaklamasına rağmen, hayvanların botoks testlerinde kullanılmasına izin verildi. Yasadaki bu boşluk, hayvanların botoks testlerinde korkunç bir şekilde acı çekmeye devam etmelerine neden olmuştur. Çünkü tıbbi açıdan kullanılan maddeler devlet tarafından lisanslı maddelerdi.

Leave a Reply