İyi Bir Hamilelik Süreci İçin Tavsiyeler

İyi Bir Hamilelik Süreci İçin Tavsiyeler İyi bir hamilelik için anne adaylarının dikkat etmesi gereken unsurlar mevcuttur, bunlardan bazıları şöyledir;

İyi Bir Hamilelik Süreci İçin Tavsiyeler

Hamilelikte Giyim

İyi bir hamilelik için en önemli etmenlerden biri anneler adayları için rahat ve geniş giysiler tercih etmesidir. 4. aydan itibaren kilo artışı olacağı için anne adaylarında karında büyüme, göğüslerde şişmeler, el ve ayaklarda şişmeler ve büyümler meydana gelmektedir. Bu durumlarda yapılması gereken pamuklu terletmeyen rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmesidir. Özellikle ayakkabılarda ortopedik tabanlı olması tercih edilmelidir. Dar ve ayağı sıkan ayakkabılar deri döküntülerine ve mantar gibi enfeksiyonlara neden olabilirler.

Aşırı Uyku Ve Yorgunluk

Gebeliğin ilk 3 ayında aşırı uyku nöbetleri olabilir bu süreçte anne adayları mutlaka öğlen 1 saat sakin bir ortamda uyumaları gün içerindeki yorgunluğu ve uykusuzluğu biraz hafifletecektir. Gece de en az 8 saatlik bir düzenli uyku ve beslenme ile bu süreci daha hafif atlatabilirler. Her fırsatta dinlenmek anne adayları için gayet kaliteli bir gebelik geçirmelerine neden olacaktır.

Nefes Çalışmaları

Düzenli yoga ve nefes etkinlikleri gibi aktiviteler gebelik sürecinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok etkili bir yöntem olacaktır. Zira gebeliğin ilerleyen süreçlerinde akciğer nefes alma sürecinde rahat genişleyemeyeceği için soluk almak zorlaşacaktır. Düzenli nefes çalışmaları ile bu sıkıntılar azalacaktır. Sigara içilen ve havasız ortamlarda da uzak durulmalıdır.

Beslenme

Beslenmenin protein ve vitamin ağırlıklı olması çok önemlidir. içerisinde katkı maddeleri bulunan gıdalar, katkı maddeli gıdalar tercih edilememeli D vitamini alımına dikkat edilmeli, hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları içilmeli, çay ve kahve çok tüketilmemelidir. Karbonhidrat alımı azaltılmalı lifli gıdalar tercih edilmelidir. Bol sıvı tüketmek bu süreçte çok önemlidir.

Spor

Gebelikte ağır sporlardan kaçınılmalı, daha çok kısa ve sık yürüyüşler yapılmalıdır. Gebelik platesi de tercih edilen sporlar arasında olabilir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı için hareket önem arz etmektedir.

Depresyon

Hamilelik depresyonu da çok sık görülen etmenlerdendir. Sinirlilik, huzursuzluk, endişelenme, kaygı bu süreçte anne adayının yaşayabileceği duygulardır. Bu süreçte anne adayının çekinmeden ve psikolojik yardım alması doktorunun tavsiyelerine uyması anne ve bebek sağlığı için büyük önem arz etmektedir.

Leave a Reply