Hayvanlarda Anne Ve Babalık Duygusu

Doğada bulunan memeli canlılarda koruma içgüdüsü bulunur. Canlılarda yavrularını dışarıya karşı tehdit unsuru oluştuğunu düşündüğü her şeye karşı korur ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için elinden geleni yapar.

Hayvanlarda Anne Ve Babalık Duygusu

Canlıların bu içgüdüsüne değinecek olursak onları kokusundan rahatça tanıyarak kalabalık bir sürüde bile onları ayırt edebilir. Hayvanlarda Anne Ve Babalık Duygusu Yırtıcı canlılarda bu durum yavru olgunlaşıncaya kadar devam eder sonrasında yavrunun büyümesiyle birlikte zayıflamaktadır. Bu durumda yavruyu kendisinden uzaklaştırmasının rolü büyüktür, duygusu doğuştan gelen bir içgüdü olmakla birlikte aslında yavruyu korumakla kendini sorumlu hissettiğinden kaynaklanır. Kimi zaman sevgisini birbirlerini yalayarak, dokunarak hatta onlara bakarak bile gösterebilirler. Bu durum insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da geçerlidir. Zarar göreceğini bilerek bile olsa onların zarar görmemesi için kendilerini onlara yardım ederler. Sürü hayvanlarının erkekleri yavrularına ilgi göstermezler. Anne yavrularını emzirir iken o yiyecek taşır.

Hayvanlarda Anne Ve Babalık

 İHTİYAÇLARINI KARŞILAMA DURUMU

Yavrularını doğururken yavru bağlanma ilişkisi, doğumunun hemen ardından dışkısı ile ürettiği özel bir koku çıkarması yavrunun bu kokuyu çekici bulmasıyla olmaktadır. Yavru ufakken baba yavruya yaklaşmasına dişisi müsaade etmez. Yavru; koruyuculukla, sevgisi ile birlikte kendini huzurlu ve güvende hisseder. Hayvanlarda Anne Ve Babalık Duygusu Kendisi aç olsa bile önce yavrusunu doyurmak ister bulduğu yiyeceği ona götürür yavrunun karnı doyduktan sonra kendisi için beslenir. Yavrunun öğrendiği davranışlarını özümsemesini sağlayan gerek dişi hamile iken veya yavrunun büyüme, gelişmesi sırasında, gerekse hamilelik süresince beynin maruz kaldığı hormonların etkisi de görülür.

Hayvanlarda Annelik

Hayvanlarda Annelik

Hayvanlarda Anne Ve Babalık Duygusu

KORUYUCULUĞU Yavruların tehlikeli bir durumda kaldığında saldırganlaşıp yavrularını koruma isteği görülür. Hayvan, bu saldırganlık yuvaya yaklaşan yabancı hayvana saldırma şeklinde ortaya çıkar. Bu durum evrimsel sürecin yavrularını korumak nedeniyle, gösterilen davranış değişikliği şeklinde nitelendirilebilir. Dişi hamilelik durumunda ve doğum sonrasında yavrusunu gözeterek dışarı etmenlerden canı pahasına korur.

Hayvanlarda Annelik Dugusu

Hayvanların hepsinde annelik duygusu aynıdır. Besleyici koruyucu olmaya çalışırlar , her hayvanda bebeklik ve annelik aynı duygudadır.

Leave a Reply