Donanım Nedir

Donanım kelime anlamı itibariyle bir işin yapılması için gereken alet ve gereçlere verilen isimdir. Donanım Nedir Bilgisayar donanımı ise fiziksel tüm parçalara verilen isimdir. Bilgisayarın gözle görülen parçalarına donanım denilmektedir. Donanım çeşitleri harici ve dahili olarak iki konu başlığı altında incelenir.

Donanım Nedir

Hepimizin neredeyse bağımlısı olduğu bilgisayarlara göz atarsak fiziksel olarak elle tututulan ve bilgisayarımızın tamamını oluşturan parçalara Donanım Nedir donanımların tamamı bilgisayarın genelini oluşturur.

 Bilgisayarda Dahili Donanım Parçaları

Anakart: Üzerinde birçok birimin yerleştirilmesi için slot bulunan ve bu birimlerin birbiriyle iletişimini sağlayan bilgisayarın önemli parçalarından biridir.

İşlemci: Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen birimdir. Matematiksel işlemler ve bilgilerin değerlendirilmesi bu birimde gerçekleşir.

  Ram: Bilgisayarın geçici belleğidir. Ve işlemlerin ilk olarak gönderildiği bellektir.

  Sabit disk: Bilgisayarda bilgilerin kalıcı olarak topladığı donanım sabit disktir. Dosyalar ve klasörler kalıcı olarak burada depolanır.

Ekran kartı: Bilgisayarda oluşturulan görüntüleri monitör ve diğer görüntüleme cihazlarına gönderen donanımdır. Bilgisayarın performansın da oldukça etkilidir.

   Ethernet (Ağ Kartı): Bilgisayarın internet ve yerel ağ ile iletişimini sağlayan önemli bir donanımdır.

Ses kartı: Bilgisayarda oluşan sesleri çevre birimlere aktaran donanımdır.

 Bilgisayarda Harici Donanım Parçaları

 

Kasa: Fiziksel olarak dahili parçaların bir arada bulunmasını sağlayan donanımdır.

Klavye: Üzerinde harfler ve rakamların bulunduğu veri girişinin sağladığı birimdir. Kullanıcı ile bilgisayarın iletişimde önemli bir noktada bulunur.

  Fare: Ekranda bulunan imlecin kontrolünü sağlayan birimdir.

Hoparlör: Bilgisayarda oluşan seslerin dışarı aktarılması sağlayan donanımdır. Ses sinyallerini insanların duyacağı bir hale getirir.

Monitör: Kullanıcı ile bilgisayar arasında görsel iletişimi sağlar ve istenilen işlemlerin kolaylıkla yürütülmesinde önemli bir donanımdır.

Yazıcı: Bilgisayarda oluşturulan yazı ve resim gibi dosyaların çıktısının alınmasını sağlayan birimdir. Kâğıt ve benzeri materyaller üzerine basım yapar.

Tarayıcı: Basılı ve çizili bir belgeyi bilgisayara yüklemeyi sağlayan giriş birimidir. Tarayıcı kullanılarak fiziksel belgeler sanal ortama aktarılır.

Mikrofon: Bilgisayara ses girişinin sağlandığı birimdir. Sesli iletişim programlarında sıkça kullanılır.

Leave a Reply