Akustik Perde (Ses Perdesi) Sistemleri

Akustik, seslerin belli düzeylerde tutulmasını sağlayan, titreşim ve şiddet boyutlarının kontrol altına alınmasını sağlayan bir sistemdir. Akustik perde sistemleri de ses emici özelliklere sahip olan ve dışarıdan gelen sesleri yüksek oranda azaltan perdelerdir. Bu perdeler özel katmanlardan oluşur ve çevrede ki ses kirliliğinin mekânlarınıza girmesini engeller. Akustik perdeler sayesinde hem yaşam hem de çalışma alanlarının kalitesinin arttırılması hedeflenir.

Akustik Perde Çeşitleri Nelerdir?

Akustik perdelerde de farklı seçenekler vardır. Bu perdeler tasarlanırken standart ölçüler yerine mekân özellikleri dikkate alınır. Mekânların teknik özelliklerine ve çevrede ki ses düzeylerine göre perdelerde ki katman sayıları arttırılır. Bu perdelerin kumaş enleri genel olarak 140 cm’den başlıyor. Aynı zamanda daha güçlü bir yalıtım isteniyor ise pile desteği ile yalıtım özelliklerinde artış sağlanabilir. Akustik perde çeşitleri içerisinde şu modeller sayılabilir:

  • Akustik stor perdeler,
  • Akustik tül perdeler,
  • Akustik motorlu perdeler,
  • Katmanlı perde çeşitleri
  • Güneş kırıcı akustik stor perde ve zebra perde çeşitleri

Gibi birçok seçenek vardır. Bu perdelerde ses emme özellikleri vardır. Daha çok sesi absorbe ederek içeriye sızmasına engel olurlar. Yüksek bir kumaş teknolojisi ile üretilen modeller, mekânların işlevselliğini arttırmada oldukça başarılıdır.

Akustik Perde Sistemleri (Ses Perdesi)

Akustik Perde Sistemleri (Ses Perdesi)

Akustik Perdelerin Özellikleri Neler?

Yaşam alanlarının dekoru ne kadar iyi ise yaşam kalitesi de o kadar yüksektir. Gürültüden uzak, tozdan arındırılmış bir yaşam alanı herkesin hayalidir. Özellikle son yıllarda çevredeki insan ve araç yoğunluğunun artması kişilerin kendi evlerinde dahi huzur bulamamasına neden oluyor. Böyle durumlarda ses kirliliğini yaşam alanlarının dışarısında bırakmak isterseniz akustik perde sistemleri avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu perdeler dekorasyon şıklığını tamamlayacak estetik görünüme sahip olurken aynı zamanda özel üretimi sayesinde seslerin bulunduğunuz ortama ulaşmasına da engel oluyor. İstenmeyen çok fazla sesten rahatsızlık duyuyorsanız bu perdelerin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Birçok farklı alanda kullanılan perdeler sipariş şekline göre farklı ölçülerde tasarlanabiliyor. Bu perde türleri aynı zamanda ışık konusunda da ayarlanabilir özelliklerde tasarlanıyor. Işığın kontrolünü ayarlamanıza yardımcı olan bu perdeler, yaşam alanlarında en iyi konforu sunuyor.

Akustik Perdelerin Kullanım Alanları

Akustik perde sistemleri kullanım alanı fazla olan çeşitlerdendir. Televizyon stüdyoları, tiyatro salonları, ses kayıt stüdyoları bu perdelerin en fazla kullanıldığı alanlar arasındadır. Aynı zamanda opera salonları, konser salonları, fuar stantları, alışveriş merkezleri, kültür merkezleri de sık kullanılan alanlar arasındadır.

Bu kullanım alanlarına ek olarak günümüzde artık kişiler evlerinde de akustik perde sistemlerinden geniş ölçüde yararlanıyor. Evlerde ve iş yerlerinde tercih edilen bu perde modelleri hem dekoru destekliyor hem de yaşam alanlarınızda daha huzurlu bir ortam yaratıyor.

https://dekorayperde.com

Leave a Reply